Piaty rok, trzecie spotkanie płytowe, setki, jeżeli nie tysiące wspólnie spędzonych godzin w porze sjesty –czy to już aby nie zażyłość? Zaskakuje mnie, jak krętymi ścieżkami wędrowaliśmy w eterze poprzez ten czas, jak wiele odwiedziliśmy światów, czasem pozornie się wykluczających, choć moi zdaniem one raczej uzupełniają się nawzajem, dopełniają. Na płytach „Siesta” skupiamy się wszelako z konsekwencją na „Muzyce Świata” i niech tak zostanie. Jej nieustanna, migotliwa różnorodność wydaje się być odpowiedzią na powracające pytanie
o koniec muzyki w ogóle, o tę ścianę, do której doszliśmy w XX wieku dziełami dodekafonistów, Lutosławskiego, Ornette Colemana, ścianę poza którą są już tylko drogowskazy wzywające do powrotu.
Powrotu do czego? Do mowy tam – tamów? A może do gadania bębnów z wnętrza afrykańskiej dżungli, której to mowie towarzyszy doświadczenie wielowiekowej europejskiej harmonii ale i swoboda, ryzyko, odwaga jazzowego myślenia. Jednego bowiem nie przewidzieliśmy. Szansy, jaką daje muzyce wiek komunikacji. Cole Porter by inspirować się melodią z Malajów podróżował trzy miesiące statkiem w jedną stronę. Dziś muzycy z miejsc i kultur niewyobrażalnie od siebie odległych mogą poznawać się za pomocą wymianu dźwięków w tajemniczych nitkach sieci, lub po jednym dniu podróży spotkać się w dowolnym miejscu rzeczywistego świata, z jego egzotycznymi zapachami, z jego charakterystycznym światłem, przejrzystością powietrza, smakiem lokalnych potraw, bo przecież i one inspirują. Tak powstała płyta „ID” nad którą pracowaliśmy z AMJ cały miniony rok i zapomniany drobiazg z tamtych sesji pozwalam sobie tu ocalić od zakurzonych szuflad.
1. Tristan Caldwell Band – Siesta Theme (Neverland)
2. Sara Tavares – Balance (Portugalia)
3. Davy Sicard – Konmsi (Reunion)
4. Buika – Mi Ninha Lola (Hiszpania)
5. Paulo Flores – Poema Do Semba (Angola)
6. Rosa Passos & Henri Salvador – Que Reste-t-il De Nos Amours (Brazylia)
7. Ibrahim Ferrer – Si te Contara (Kuba)
8. No Smoking Orchestra – O Chaveja (w drodze)
9. Sevara Nazarkhan – Yor Yor (Uzbekistan)
10. Dhafer Youssef – Aya (1984) (Tunezja)
11. Yungchen Lhamo – Fade Away (Tybet)
12. Alvin Batiste – Everloving Star (USA)
13. AMJ/Oscar Castro Neves/Mino Cinelu – On wszystko o nas wie (Polska, Brazylia, Martynika)
14. Ayub Ogada – Kothbiro (Kenia)
15. Michel Camilo – Caribe (Dominikana – bonus na bis)